2008

Takkede af efter 12 år som formand

Det var en meget bevæget John Fuglsang, der holdt sin sidste formandsberetning i KIF. Gennem foreningens første 100 år har kun to siddet på posten i mere end 10 år. Den første var Axel Johansen, der stoppede i 1944.

Generalforsamlingen 25.11.2008
Af formand John Fuglsang
En af de aftener jeg altid har glædet min til, er afslutningen på sæsonen, hvor jeg over for generalforeningen har berettet ”hvordan er det gået i år”, i aften er det lidt specielt for mig, da jeg står her for sidste gang.
Ser vi på ungdomsafdelingen, så har vi aldrig været flere medlemmer end vi er nu, og de sportslige resultater er absolut tilfredsstillende, selvom ikke alle holdene ligger helt i top af rækkerne, så må vi være yderst tilfreds med de placeringer, vi har både pige- og drenge hold der tæller blandt de bedste i Jylland.
Den 1. december tiltræder Bjarne Ryberg som ungdomskonsulent, og jeg er sikker på, at samarbejdet mellem ham og trænerne vil styrke hele ungdomsarbejdet i klubben.

Oprykningen der glippede…
I seniorafdelingen har vi haft 11 hold i kamp, som alle har klaret sig godt. Vi havde jo håbet på en oprykning for 1. holdet til danmarksserien efter foråret. Det glippede, og vi spiller i Jyllandsserien. Men jeg har stadig et håb og en tro på at det vil lykkes at rykke op før sommerferien 2009, og jeg mener at håbet er begrundet, da vi ligger på en 3 plads i dag.
2. holdet er lidt på hælene, men jeg tror at gode kræfter er i spil henover vinteren, så vi kan forblive i serie 2.
De øvrige 9 hold i seniorafdelingen har alle klaret sig godt, jeg vil dog godt nævne vores serie 4, som foruden de flotte sportslige resultater, har ydet et stort bidrag til det sociale liv i klubben.
Også vores andre aktiviteter er gået rigtig godt. Ungdomsafdelingen har afholdt et ”Jyske 3-bold stævne” en stor succes, en fodboldskole med mere end 240 fodboldspillere, et stort 4 dages julecup i hallen, hvor der var deltagere fra det meste af Jylland, vores halballer, som igen er en stor publikums succes, men vi deltager jo også i andre sociale arrangementer, ”gå gave løbet” juletræ for børnene, Sct. Hans o.s.v.
Også vores sponsorer har ydet et stort bidrag til klubbens drift, det største nogen side, og klubbens hjertebarn kiosken, et af omdrejningspunkterne i klubben, har bidraget med ikke mindre end 157.000 kroner.
Jeg kan ikke nævne alle de gode ting bed KIF her i aften, men jeg vil gerne rose samtlige vores trænere og frivillige, der har ydet en stor indsats i 2oo8.

Fejl-investering
Men, for der har også været et men, vi udarbejde sidste år et rigtig godt koncept, som skulle bringe klubben sportsligt videre. For at give klubben dette løft, valgte vi to personer udefra, som vi mente havde de rigtige egenskaber til opgaven. Men der tog vi fejl, grueligt fejl, og havde vi fortsat samarbejdet, kunde det have splittet hele klubben. Samarbejdet ophørte, og pludselig blev det en sag for jurister.
Det hele endte med et forlig på 6 måneders løn, penge vi har betalt, sagen er lukket, og klubben kommer trods alt ud med et overskud på 84.000 kroner. Til trods for at klubben har forudbetalt 3 mdr. løn samt betalt for en ny træner.
I det forgangne år har vi renoveret omklædningsrum 3 og 4 med nyt gulv, bænke og knagerækker således at der kan være 30 % flere spillere i rummene, det samme vil blive gjort ved rum 1 og 2 her i vinter. Kunstgræsbanen er færdig, og jeg skal love for den bliver brugt, ikke alene af klubbens medlemmer, men af alle børn i byen, endnu engang skal der lyde en stor tak til alle bidragydere og til alle frivillige der har muliggjort denne bane.
Men sådan en dag, min sidste dag som for formand, går tankerne ikke alene tilbage på årene der er gået, men naturligvis også tilbage til den tid hvor jeg kom til byen og startede i KIF i efteråret 1993.

John Fuglsangs afgang som formand i KIF

Images: John-3.jpg

Af Lars Daugaard

Det er den største formand i KIF i mands minde, vi skal tage afsked med i aften. Med den største mener jeg ikke volumen, ej heller at han har været den længst siddende formand i klubbens 101årige historie. Nej det jeg hentyder til er, at det er i hans formandsperiode, at klubben har gennemgået sin største og mest gennemgribende udvikling, og at John har stået i spidsen for den udvikling både som formand, og i allerhøjeste grad som arbejdende formand.

Det stod vil ikke skrevet i stjernerne, da du flyttede til Kjellerup i 1993, at du så hurtigt vil blive en aktiv del af KIF(selvom du havde stor erfaring, som leder på dit arbejde). Jeg ved ikke, om du var ude  at lufte hunden, eller bare gik ud for at ryge en smøg, men pludselig befandt du dig på Bjerget. Her var der en som spurgte, om du ikke kunne tænke at deltage i et bestyrelsesmøde, jo det kunne du da godt.
Herfra gik det stærk, du kom i bestyrelsen året efter, formand for seniorudvalget i 1995. 22/2 1996 kunne man læse i de lokale aviser: KIF i panik, KIF i Krise, og dagen efter krisen afværget i KIF. KIF var i 1996 ude i store problemer med at skaffe frivillig arbejdskraft nok, og i særdeleshed personer til bestyrelsen. En af grundene at krisen kunne meldes afblæst var, at du satte dig i formandsstolen, og du satte dig så tungt solidt, at du blev siddende der i 12 år, og det har vi været glade og taknemlig for.
”Der skulle mere til at ryste et stort fynsk bøgetræ en smule krise”

Du trak straks i arbejdstøjet, og det viste sig hurtigt, at bagved det bamseagtige ydre gemte der sig en flittig og viljestærk person, som både havde evnen til at samarbejde og til at udvikle.
Du blev formand, fordi du ville noget med den by og de mennesker, der bor i den. Og vi er glade for, at du valgte at lægge din energi i KIF, men det skyldes vel din store kærlighed, til det du selv kalder Fo`bold.
John, du er som sagt, den formand som har stået bag den største udvikling i klubbens historie. Lad mig nævne nogle: Flytning af stadion fra Træengen og udbygningen af samme, udbygning af klubhus, grusbanen, kunststofbanen, udvikling af seniorafdelingen, tømret pigefodbolden fast i KIF, udvikling af KIF`s organisation, sponsorer og økonomi, KIF som byens førende klub, og som den klub som forbindes med Kjellerup
Du har naturligvis, ikke gjort det alene, men i samarbejde med andre. Her er vi efter min mening ved en af dine fineste egenskaber, du evner at skabe kontakter trække hjælpere ind i klubben og få det bedste ud af de folk du arbejder sammen med. Du kan favne, og det gælder i overført betydning tykke som smalle.
Du er god at være sammen med, man føler sig tryg og velkommen i dit selskab spørg bare Jønne, Karl, Jørgen, Knud og mange andre. Når I mødes i sociale sammenhænge er der sat over til en kop kaffe eller noget der li`ner, du elsker fest og ballade.

John du haft mål med KIF, kortsigtede som langsigtede. De kortsigtede er typisk dem der diskuteres i dagligdagen, mens de langsigtede ofte tabes i dagligdagens møje og besvær, du har haft begge dele. Selvfølgelig er det ikke alting, der er lykkedes lige godt for dig, selvfølgelig er der noget, som du har fortrudt og som ikke gik, som du havde ønsket. Her tænker jeg først og fremmest på nogle folk der er blevet ansat indenfor de sidste par år i KIF. Selvfølgelig har du mødt modstand og uenighed, men du har altid arbejdet ud fra devisen:” Hvad, du troede, var det bedste for KIF.”

John du har haft ufattelig mange funktioner i KIF sammen med formandsposten. Dametræner, holdleder, spiller, kampfordeler, rengøring, tøjvask, samarbejdsrelationer, byens julemand, halballer, sponsorarbejde, bygget klubhus, kampspeaker, festarr. og sikkert mange flere.
Men nu stopper du, som formand, men fortsætter selvfølgelig stadig med at udfylde en eller flere funktioner i KIF” ikke sandt da”

Men det bliver alligevel mærkeligt, at man ikke skal høre det lyder i klubhuset: ”Er der nogen, der har set John, har John været her, spørg John, har John ordnet det, hvad siger John osv.”

I torsdag oplevede du en stor triumf, da pigerne vandt i Parken, det fortælles, at da de kom foran 1-0, fældede du en tåre. Jeg tror, du i det øjeblik følte, at det var beviset på, at det havde været al besværet værd.

Til sidst vil jeg sige dig mange tak for din indsats for KIF, og din måde at være på, og mange tak til dig Britta for lån af John.
Jeg ønsker jer alt muligt godt fremover.


U-12 pigerne – næsten bedst i jylland

U-12 pigerne vandt en flot sølvmedalje ved weekendens Jyske Mesterskaber i indendørs-fodbold i Dronning Ingrid Hallerne i Farsø.
Her mødtes de 8 bedste hold fra Jylland, hvor der i den indledende pulje blev spillet alle mod alle. KIF pigerne sluttede på en flot 2. plads efter de indledende kampe med fem sejre, et nederlag og en uafgjort kamp.
Herefter var holdet klar til semifinalen mod Fortuna Hjørring. Kampen endte med en overbevisende sejr til KIF.
I finalen mødte pigerne Hedensted – efter Kjellerup havde domineret kampen og ført 2-1 indtil kort før tid, fik Hedensted desværre udlignet og kampen endte 2-2. Reglerne i mesterskabet var desværre sådan, at bedst placeret i indledende runde i tilfælde af uafgjort blev Jysk Mester og KIF pigerne måtte derfor acceptere en meget velfortjent sølvmedalje.

De velfortjente sølvmedaljer blev vundet af: Sille Raabjerg, Simone Rask, Maria Nielsen, Laura Long og Stine Leine


Årets KIFér:
Jesper Schjøtler

Jyllandsserien
Træner: Henrik Kastbjerg
Holdleder: Gunnar Sørensen
Målmandstræner: Bjarne Krogh
Placering: Nr. 3 – oprykker til Danmarksserien efter omspil
Årets spiller: Mads Valentin
Topscorer: Morten Lanng
Årets fund: John Nielsen
Træningsflid: Rene Ørum
Topscorerlisten:
Morten Laang 14
Kim Larsen 13
Rene Hartvig 13
Troels Otkjær 6
Glen Rask 5
Kristoffer Heeris 4
Brian Rosenkvist 4
Christian Iversen 3
Mads Vallentin 3
Peter Buhr 2
Morten Krogh 2
Ryan Nielsen 2
Jesper Bach 2
Martin Douglas 1
Mads “Netto” Nielsen 1

Serie 2
Træner: Michael T. Hansen
Holdleder: Jan Sønderholm
Placering: Nummer 7
Årets spiller: Rene Ørum
Topscorer: Kenneth Rosenkvist
Spillerfidus: Hele holdet for indsatsen i foråret
Topscorerlisten:
Kenneth Rosenkvist 9
Jesper Duelund 7
Stefan Jensen 6
Stig Duelund 3
Nick Hansen 3
Nikolaj Lund 3
Christian Vestergaard 3
Kenneth Munk Jensen 2
Martin Douglas 2
Rene Esbersen 1
Kasper Holm 1
Ole Iversen 1
Lars Munch 1
John Nielsen 1
Ryan Nielsen 1

Serie 4
Træner: Morten Mikkelsen, Michael Christensen og Rene Gravesen
Placering:  Nr. 3
Topscorerlisten:
Kristoffer Pedersen 20
Ole Iversen 10
Allan Iversen 9
Jakob Juhl 8
Rene Esbensen 7
Christian Skovborg 7
Thomas Leth 3
Kenneth Rosenkvist 3
Uffe Lejsgaard 2
Carsten Sørensen 2
Hans Erfurt 1
Frank Gadegaard 1
Michael Larsen 1
Benny Marquart 1
Henrik Pedersen 1
Michael Pedersen 1
Carsten Sørensen 1
Per Sørensen 1
Selvmål af modstander 3

Serie 5
Træner: Mogens Søndergaard
Holdleder: Svend Aage Pedersen
Placering: Nr. 3
Årets Spiller: Thomas Madsen
Topscorerlisten:
Christian Holmberg 8
Benny Marquart 6
Morten Rasmussen 4
Krishna Shresta 3
Mariuz Dumanski 2
Jakob Farsø 2
Brian Mogensen 2
Christian Vestergaard 2
Michael “FC” Christensen 1
Morten Olsen 1
Allan Iversen 1
Kenneth Munk 1
Jonas Nielsen 1
Thomas Nielsen 1
Torben Østergaard 1
Selvmål af modstander 2

Serie 6
Træner: Jesper Schøtler
Placering: Nr. 3
Topscorerlisten:
Kenneth Munk 11
Jess Nikolajsen 5
Christian Farcinsen 9
Mathias Thomsen 2
Thomas Riisgaard 2
Anders Munk 2
Rene Thomsen 2
Brian Alvin Hansen 1
Christian Holmberg 1
Brian Johannesen 1
Jonas Nielsen 1
Ole Nielsen 1
Morten Olsen 1
Krishna Shresta 1
Jens Thomsen 1
Mikael Kylling 1
Morten Vinkler 1
Henning Terp 1
Michael Larsen 1
Selvmål af modstander 2

U-21 Drenge
Træner: Hans Erfurt
Holdleder: Stig Mehlsen
Placering: 5

Serie 2, kvinder
Træner: Brian Petersen og Flemming Abilstrup
Placering: Nr. 3

U-19 Drenge
Træner: Hans Erfurt
Træner: Stig Mehlsen
Holdleder: Kent Sørensen
Placering: Nr. 1 – Jysk Mester
Årets spiller:  Mikkel Møller
Årets topscorer: Jacques Nørbo

U-19 Drenge 2
Holdleder: Kent Sørensen
Placering: NR 6

Bestyrelsen
Peter Hørning, formand
Knud Mogensen, næstformand
Henrik Skov, seniorherrer
Anders Farsø
Per Keller
Svend Hagelskjær
Claus Egholm

Kioskansvarlig
Lene Madsen

Hovedsponsor
Designa A/S

Topsponsor
Jyske Bank
Steens Biobrændsel
Steens Furniture

Guldsponsor
Brix A/S
Danborring
Kjellerup VVS Service
OK Benzin
Sportigan / Puma
TH El teknik

Sølvsponsor
Alux, Silkeborg
Bryggerigruppen
BT Stål og montage
EnergiMidt, Silkeborg
Engholm Lystfiskersø
Innbo Møbler
Kjellerup as
LJ Biler
Lokalsparekassen
Telefonnøglen

Erhvervsklubben
AB Vinduespolering
Bavinchi
Boligforeningen Sct. Jørgen
Brdr. Christensen
Bredsgaard A/S
Christopher Krabbe
Entr. Arne L. Jørgensen
Expert, Bjerringbro
Flügger Farver
Funder El-Service
Gardin Laugesen
Gartnergården
GH Belægning
Helvik Huse
HM Anlægsgartneri
IB Rohde
KG Smede og Maskinværksted
Kjellerup Bilcenter
Kjellerup Slagteren
Kjellerup Tømmerhandel
Kusk Hvidevarer
Nordea
Preben V. Christensen
Q8, Kjellerup
Spar, Kjellerup
Statoil, Kjellerup
SuperBrugsen, Kjellerup
Svend Holm, Din Tøjmand
Sørens Rejser
Total Print, Hinnerup
Tøjeksperten Lasse
Tvilum Scanbirk
Uno-x, Kjellerup
Vindum A/S
Vium Smedie og Maskinværksted
Østergaards El Service

 

Kampfordeler: Erna Pedersen | Tlf.: 23 24 89 55 | erna.pedersen@pc.dk